Добровільне декларування активів громадян чи податкова амністія?

Добровільне декларування активів громадян чи податкова амністія

Добровільне декларування активів громадян чи податкова амністія? Верховна Рада України планує розглянути Проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо стимулювання детінізації доходів та підвищення податкової культури громадян шляхом запровадження добровільного декларування фізичними особами належних їм активів та сплати одноразового збору до бюджету, ініційовиний Президентом України Володимиром Зеленським.

Автори законопроекту виходили з того, що за даними Мінекономіки у 2019 році рівень тіньової економіки склав 29% від обсягу офіційного ВВП, у І кварталі 2020 року – 31%, динаміка присутня, що є негативним для формування бюджетів усіх рівнів.

Кількість неформально зайнятого населення віком від 15 до 70 років в Україні у 2019 році складала 3 460,4 тис. осіб, у січні – вересні 2020 року – 3 275,5 тис. осіб, наразі цифри суттєво не зменшуються, а відтак, доходи таких громадян залишаються незадекларованими та з них не сплачуються передбачені законом податки і збори, що знов впливає на бюджети всіх рівнів.

Налоговый Адвокат Киев

Частина громадян продовжують тримати в тіні свої активи, побоючись утисків та переслідувань з боку влади та активістів, та фактично продовжують ухилятись від сплати податків.

Прийнявши даний проект закону, Україна зробить черговий крок до імплементації Плану дій BEPS (приєднались понад 135 країн світу), які спрямовані на забезпечення більшої прозорості та розширення бази оподаткування; забезпечить умови для належної сплати податків громадянами у подальшому та в цілому зробить крок до підвищення загального рівеня податкової культури громадян.

Законопроектом пропонується у період з 1 липня 2021 року до 1 липня 2022 року провести одноразове (спеціальне) добровільне декларування активів фізичних осіб, а саме:

  • всі громадяни України (крім осіб, які за будь-який рік, починаючи з 1 січня 2005 року, подавали або мають подавати декларації відповідно до законів) може задекларувати майно, яке належить суб’єкту декларування на праві приватної власності, якщо такі активи були одержані (набуті) за рахунок доходів, що підлягали в момент їх отримання оподаткуванню в Україні та з яких не були сплачені податки і збори відповідно до вимог законодавств;
  • можливе подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації знеособлено (без ідентифікації декларанта) через спеціально уповноваженого представника декларанта – нотаріуса (крім тих, які в розумінні ЗУ “Про запобігання корупції” є родичами осіб,що з 1 січня 2005 року, подавали або мають подавати декларації відповідно до законів);
  • розмір податку складає 5% щодо валютних цінностей та інших активів, що знаходяться (зареєстровані) в Україні та 9 % щодо цінностей, розміщених (зареєстрованих) за кордоном, та 2,5% щодо номінальної вартості державних облігацій України з терміном обігу більше ніж 365 днів, придбаних декларантом у період з 1 січня 2021 року до 20 червня 2022 року до подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації.

При сплаті податку, держава гарантує:

  • а) звільнення від відповідальності за порушення податкового, валютного законодавства та від обов’язку нарахування та сплати податків і зборів щодо доходів, які стали джерелом одержання (набуття) активів, зазначених таким декларантом в одноразовій (спеціальній) добровільній декларації;
  • б) нерозголошення відповідними державними органами та їх посадовими особами відомостей, що містяться в одноразових (спеціальних) добровільних деклараціях та доданих до них документах, за виключенням випадків, коли це прямо передбачено законами або рішенням суду;
  • в) заборону на використання відомостей, що містяться в одноразовій (спеціальній) добровільній декларації, у розслідуваннях та/або перевірках відносно декларанта, а також як докази у кримінальних провадженнях, справах про адміністративні правопорушення, цивільних та адміністративних справах.

ВАЖЛИВО:

Законом визначено обсяг активів, які вважаються такими, з яких повністю сплачено податки і збори відповідно до податкового законодавства (незалежно від подачі декларації):

  • квартира загальною площею, не більше 120 кв. метрів, або майнові права на таку квартиру або житловий будинок, загальною площею, яка не перевищує 240 кв. метрів, за умови наявності права власності на земельну ділянку відповідного цільового призначення;
  • нежитлові будівлі некомерційного призначення та/або нежитлові будівлі незавершеного будівництва загальною площею не більше 60 кв. метрів;
  • земельні ділянки, розмір яких не перевищує норми безоплатної передачі, за статтею 121 Земельного кодексу України;
  • один транспортний засіб особистого некомерційного використання, який на дату завершення періоду одноразового (спеціального) добровільного декларування належав фізичній особі на праві власності (крім транспортного засобу, призначеного для перевезення 10 осіб i більше, легкового автомобіля з робочим об’ємом двигуна не менше як 3 000 куб. см та/або середньоринковою вартістю понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2021 року, мотоцикла із робочим об’ємом циліндрів двигуна понад 800 куб. см, літака, гелікоптера, яхти та катера);
  • інші активи, сумарна вартість яких на дату завершення періоду одноразового (спеціального) добровільного декларування не перевищує 400 тис. гривень.  

Наприкінці хотілося б зазначити, що обов’язковим паралельним кроком влади має бути ліквідація передумов, які сприяли та й досі сприяють приховуванню доходів та активів.

Адвокат в Киеве Виталий Кулаков Юрист Киев Уголовный Адвокат в Киеве
Адвокат, кандидат юридичних наук,
керуючий партнер групи компаній ADVICE
Виталій Кулаков

НАПИСАТИ НАМ