НБУ повідомив, що підготував для банків суттєві зміни щодо підходів проведення дистанційної ідентифікації та верифікації клієнтів.
Читати також : НБУ разрешил банкам идентифицировать клиентов через своих агентов
“Національний банк України пропонує банкам велику кількість варіацій доступних механізмів для розвитку дистанційних каналів отримання банківських сервісів, – зауважив директор департаменту фінансового моніторингу Ігор Береза. – Незабаром для відкриття рахунку в новому банку візит у банківське відділення або особиста зустріч з агентом банку стане зайвим кроком. Ми очікуємо, що на фінансовому ринку з’являться інноваційні продукти та сервіси, що стануть у нагоді банкам для здійснення верифікації їх клієнтів”.
Як зазначається, оскільки разом із набуттям чинності Закону України “Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення” з 28 квітня 2020 року здійснення банками ідентифікації та верифікації не вимагатиме особистої присутності клієнта, Національний банк розробив із залученням учасників фінансових ринків нові інструменти і способи віддаленої ідентифікації залежно від обраної моделі та каналів залучення клієнтської бази.
Банки зможуть самостійно обирати необхідну їм модель відповіднодо власних бажань, можливостей доопрацювання програмних комплексів та відповідної оцінки ризиків такої діяльності.
До повноцінних моделей дистанційної ідентифікації та верифікації, на які не встановлюватимуться ліміти, належать:
Окрім повноцінних моделей верифікації, банки матимуть можливість запропонувати клієнтам спрощені механізми верифікації.
Також під час застосування деяких спрощених механізмів потрібно буде здійснити фотофіксацію клієнта з використанням методу розпізнавання реальності особи (liveness detection) та з власним ідентифікаційним документом.
Щоб врегулювати можливість спрощеного режиму ідентифікації користувачів електронних гаманців, які згідно з новим законодавством мають бути проідентифіковані та верифіковані, Національний банк пропонує застосовувати таку модель ідентифікації – банк має отримати від клієнта копії ідентифікаційних документів та фотофіксацію клієнта з його документами, що посвідчують особу.
Читати також : Криза бізнесу в Україні 2020: на кого коронавірус вплине гірше
“Водночас зауважимо, що режим використання таких електронних гаманців матиме певні ліміти. Усі ці механізми та моделі будуть детально висвітлені в оновленому Положенні про здійснення фінансового моніторингу в банківській системі, затвердження та впровадження якого очікується до кінця квітня”, – констатує регулятор.
Також Національний банк України працює над запровадженням аналогічних норм регулювання з питань ідентифікації та верифікації для небанківського фінансового ринку.
“Наразі вже проведено низку зустрічей із представниками платіжних систем, операторами мобільного зв’язку, іншими небанківськими фінансовими установами. Під час цих зустрічей Національний банк презентував моделі віддаленої ідентифікації та верифікації клієнтів, що будуть запропоновані цим сегментам фінансового ринку та запрацюють для них після переходу небанківських фінансових установ під регулювання Національного банку України в межах проєкту “спліт””, – додає НБУ.
Нацбанк має розробити вищезазначене регулювання в строк до 28 липня 2020 року відповідно до вимог Закону України “Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення”.
Що це таке і як це працює? Кожен, хто відкриває бізнес або активно його розвиває,…
ВІДКРИТТЯ БІЗНЕСУ В ГРУЗІЇ РЕЄСТРАЦІЯ КОМПАНІЇ В ГРУЗІЇ Компанія ADVICE успішно працює на ринку юридичних…
КІК – контрольована іноземна компанія, власником якої може бути фізична особа та/або юридична особа, що…