Літо – прекрасний період відпусток, і, кожен із нас завчасно планує як провести цей час максимально комфортно і незабутньо. Нові країни, незабутні краєвиди, смачна їжа…. звучить прекрасно, чи не так? Водночас, більшість туристів погодяться, що не завжди все так безхмарно і затримка або скасування рейсу може серйозно затьмарити Ваші враження від відпустки. Які у Вас права при затримці чи скасуванні рейсу? Який алгоритм дій у подорожуючого? Як отримати компенсацію за затримку або скасування рейсу?
Давайте спробуємо розкрити ці важливі питання.
За умови, якщо Вам затримали рейс, авіаперевізник повинен надати пасажирам:
- харчування та прохолодні напої.
- можливість здійснити два безкоштовних дзвінки.
- відправити телекс-, факс-повідомлення чи повідомлення електронною поштою.
При цьому затримка рейсу повинна становити:
- дві години або більше для рейсу дальністю 1500 кілометрів або менше;
- години або більше для рейсу дальністю від понад 1500 до 3500 кілометрів;
- чотири години або більше для рейсів від 3500 кілометрів;
У разі перенесення затриманого рейсу на наступний день – авіаперевізник повинен надати пасажирам :
- номери у готелі.
- забезпечити харчування.
- забезпечити трансфер за маршрутом аеропорт – готель – аеропорт.
Порада!
Якщо авіаперевізник не виконує вищевказані вимоги і Вам доводиться витрачати власні кошти, обов’язково зберігайте усі чеки, щоб у подальшому отримати компенсацію в судовому порядку.
Важливо також зазначити, що у разі затримки рейсу понад 5 годин :
- Ви можете отримати відшкодування вартості квитка у повному обсязі (відшкодовується протягом 7 днів);
- авіаперевізник зобов’язаний Вам запропонувати зміну маршруту для здійснення авіаперевезення за першої можливості та при наявності вільних місць;
- У разі, якщо Ваш рейс скасовано, Ви маєте право на відшкодування вартості квитка у повному обсязі або авіаперевізник зобов’язаний Вам запропонувати зміну маршруту;
Додатково, Ви можете отримати право на компенсацію у наступних розмірах:
250 євро – для рейсів дальністю 1500 кілометрів або менше;
- 400 євро – для рейсів дальністю понад 1500 до 3500 кілометрів;
- 600 євро – для рейсів дальністю понад 3500 кілометрів;
Однак, як завжди є свої «Але». Право на компенсацію Ви отримуєте за умови, якщо Вас не поінформовано про скасування рейсу:
- за 14 днів до запланованого часу відправлення; (до прикладу, якщо у Вас виліт призначено на 14 серпня, вас мають попередити до 31 липня включно, якщо ж Вас попереджено уже 1 серпня – Ви отримуєте право на компенсацію);
- від 14 днів до 7 днів до запланованого часу відправлення – по аналогії до вищеописаного прикладу;
- Вас повинні повідомити про скасування рейсу від 01 серпня до 06 серпня включно. Попередження 07 серпня – фактично пропущений строк і Ви отримуєте право на компенсацію. Однак, при цьому Вам в обов’язковому порядку повинні запропонувати зміну маршуту з визначеними умовами: виліт – не пізніше ніж через 2 години від заплановано часу виліту, а прибуття – не пізніше ніж через 4 години після запланованого часу прибуття; На приклад, у Вас у білеті зазначено виліт 16:00 год., прибуття: 19:30. Отже, зміна маршуту має бути наступна: не пізніше 18:00 год. виліт, а прибуття: не пізніше 23: 30 год;
- менш ніж за 7 днів до запланованого часу відправлення. Зміна маршуту, яка пропонується в обов’язковому порядку повинна відповідати вищевказаним даним: виліт – не пізніше ніж через 1 години від заплановано часу виліту, а прибуття – не пізніше ніж через 2 години після запланованого часу прибуття.
Окрім цього, авіаперевізник звільняється від обов’язку виплачувати компенсацію, якщо може надати підтвердження того, що причиною скасування рейсу була дія надзвичайних обставин або непереборної сили, зокрема військові дії, масові безлади, диверсії, ембарго, пожежі, паводки чи інші стихійні лиха, вибухи, дії чи бездіяльність державних органів, страйки, технічні перешкоди, що виникли внаслідок відмови та збоїв, несправностей систем електропостачання, зв’язку, комунікацій, обладнання, програмного забезпечення.
Технічні несправності повітряного судна не є надзвичайними обставинами!
Алгоритм дій:
Якщо будь-які «але» відсутні, необхідно підготувати обґрунтовану претензію та підкріпити її належними доказами, які підтверджують відповідні факти:
- довідку від адміністрації аеропорту про затримку чи скасування рейсу із зазначенням підстав (за можливості її отримання);
- посадковий талон;
- квиток;
- квитанції та чеки, що підтверджують витрати на житло, харчування тощо;
Необхідно навести якомога більше доказів, оскільки суму претензії доводить заінтересована особа – Ви. З претензією не варто затягувати, оскільки сама претензія може розглядатися більше трьох місяців.
Деякі авіаперевізники на своїх сайтах розміщують електронну форму претензії, для зручності (наприклад МАУ).
Для того, щоб претензія мала відповідний ефект і змусила авіаперевізника виплатити компенсацію, який зазвичай, не охоче це робить, радимо звернутися по допомогу до юриста, який підготує хорошу претензію і в цілому зможе супроводжувати процес повернення Вам компенсації.
Замовити консультацію юриста онлайн:
Окрім цього, Ви завжди маєте можливість подати позов до суду для відшкодування понесених збитків та отримання законної компенсації, але одразу ж попереджаємо, що потрібно запастися терпінням, оскільки судові процеси – не проста справа.
Наостанок, хочемо вказати, що не потрібно псувати довгоочікуваний відпочинок з’ясуванням відносин з авіаперевізником. Свої права обов’язково потрібно і захищати.
А всі спірні питання залиште нам, та відпочивайте самі з задоволенням!
Христина Римень
Юрист компанії
ADVICE Audit Consulting Group
Address: Украина, Киев, ул. Академика Филатова, 22/8, оф. 200