Протягом останніх півроку особливої уваги набули взаємовідносини між підприємствами (організаціями) та територіальними центрами комплектування (раніше військкомати). Одні намагаються зберегти працівників, інші – намагаються отримати доступ до інформації та можливість оперативного залучення працівників до військової служби. На державному рівні підсилюється важливість ведення військового обліку, як і підвищується відповідальність за його порушення.
Що треба знати бізнесу?
Кожне підприємство повинно вести персональний облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів. Важливим аспектом цього є те, що фізичні особи-підприємці та особи, які ведуть незалежну професійну діяльність, наразі, фактично звільнені від такого обов’язку. Закон України «Про військовий обов’язок і військову службу» говорить виключно про підприємства, а Постанова КМУ № 1487 від 30.12.2022 «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів» містить зобов’язання для підприємств, без уточнення щодо фізичних-осіб підприємців та осіб, що здійснюють незалежну професійну діяльність. Отже, оскільки ФОП та особи, що здійснюють незалежну професійну діяльність НЕ відносяться до підприємств, можна говорити, що ведення військового обліку для них, наразі, є не обов’язковим.
Які основні обов’язки має підприємство?
- Перевірка наявності військово-облікових документів та звіряння списків персонального військового обліку із записами у їх документах, під час працевлаштування;
- Надання інформації про зміну облікових даних осіб до ТЦК, СБУ інших підрозділів;
- Оповіщення відповідних працівників про виклики відповідними органами.
Що вважається порушенням ведення військового обліку?
1. Неподання інформації про працівників призовників, військовозобов’язаних, резервістів до уповноважених органів.
2. Несповіщення призовників, військовозобов’язаних та резервістів про їх виклик до відповідних підрозділів (ТЦК).
3. Незабезпечення своєчасного прибуття призовників, військовозобов’язаних та резервістів за викликом уповноважених осіб.
Яка відповідальність? Штраф
Відповідальність за порушення правил обліку військовозобов’язаних на підприємстві передбачена у ст. 210-1 КУпАП.
- для громадян – від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1700 до 3400 грн);
- для посадових осіб – від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 3400 до 5100 грн).
За вчинення повторного порушення протягом року:
- для громадян – від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 3400 до 5100 грн)
- для посадових осіб – від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 5100 до 8500 грн).
Важливо! Бізнес має розуміти, що наразі є законодавча прогалина, яка полягає в тому, що відповідальність передбачена законодавством, а особи, які можуть складати протокол про такі порушення – законодавцем не визначені. Тобто, дуже спірним є питання можливості складання протоколів саме працівниками ТЦК.
Суб’єктом правопорушення, тобто особою, яку можуть притягнути до відповідальності на підприємстві є: керівник та особа, на яку покладений обов’язок ведення військового обліку.
В будь-якому випадку, всі дії мають носити правовий характер і відповідати законодавству. Якщо ви вважаєте і бачите з боку посадових осіб (представників влади) порушення законодавства, одразу реагуйте, фіксуйте ці факти, а також заручайтесь правовою допомогою фахівців.